| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $769.0K | $631.5K | $599.0K | 21.8% | 28.4% |
| Op. Income | -$22M | -$19M | -$11M | -16.0% | -95.4% |
| Gross Margin | 42.3% | 50.6% | 7.2% | -8.3pp | 35.1pp |
| Net Margin | -2842.5% | -2962.2% | -1768.2% | 119.6pp | -1074.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.61 | $-0.52 | $-0.30 | -17.3% | -103.3% |
| Free Cash Flow | -$15M | -$14M | -$9M | -4.5% | -57.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $769.0K |
| Cost of Revenue | $443.5K |
| GROSS PROFIT | $325.4K |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | -$22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11.7K |
| Other Income/Expenses | $92.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$22M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22M |
| D&A | $367.6K |
| EBIT | -$21M |
| EBITDA | -$20M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$22M |
| Depreciation & Amortization | $380.6K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$14M |
| Capital Expenditure | -$553.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$13.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$553.1K |
| Net Debt Issuance | -$166.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $18M |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $126.0K |
| Inventory | $459.6K |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $264.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $21M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $890.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $55.4K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $18M |
| Common Stock | $252M |
| Additional Paid-In Capital | $17M |
| Retained Earnings | -$257M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | -$253.1K |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $21M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$7M |