| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $6M | — | -45.1% |
| Op. Income | -$31M | — | -$17M | — | -84.5% |
| Gross Margin | 9.3% | — | 32.7% | — | -23.4pp |
| Net Margin | -954.9% | — | -294.5% | — | -660.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.85 | — | $-0.48 | — | -77.1% |
| Free Cash Flow | -$31M | — | -$15M | — | -106.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $298.4K |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $806.3K |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | -$31M |
| Interest Income | $210.4K |
| Interest Expense | $648.7K |
| Other Income/Expenses | $550.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$31M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$31M |
| D&A | $774.1K |
| EBIT | -$30M |
| EBITDA | -$29M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$31M |
| Depreciation & Amortization | $774.1K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$817.1K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$29M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $582.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$992.6K |
| Net Debt Issuance | -$975.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $23M |
| FREE CASH FLOW | -$31M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $355.6K |
| Other Current Assets | $60.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $607.4K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $16M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $467.3K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $907.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $170M |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | -$154M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16M |
| Total Debt | $952.8K |
| Net Debt | -$8M |