| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $207M | $236M | $232M | -12.5% | -10.7% |
| Op. Income | $23M | $31M | $32M | -26.1% | -29.0% |
| Gross Margin | 19.1% | 18.7% | 18.4% | 0.4pp | 0.7pp |
| Net Margin | 9.1% | 9.9% | 10.3% | -0.8pp | -1.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.29 | $0.34 | $0.34 | -14.7% | -14.7% |
| Free Cash Flow | $19M | $17M | $31M | 12.3% | -37.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $207M |
| Cost of Revenue | $167M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $500.0K |
| Selling & Marketing | $400.0K |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | -$500.0K |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $184M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $534.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $658.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $42.0K |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $207M |
| Cost of Revenue | $167M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $500.0K |
| Selling & Marketing | $400.0K |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | -$500.0K |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $184M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $534.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $658.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $42.0K |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$623.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $21M |
| OPERATING CASH FLOW | $46M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | -$500.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$24M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | -$5.0K |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | -$146.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $66M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | $88M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $124M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $74M |
| Inventory | $39M |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $248M |
| PP&E (Net) | $379M |
| Goodwill | $76M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $47M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $529M |
| TOTAL ASSETS | $777M |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $78M |
| Long-Term Debt | $167M |
| Deferred Revenue NC | $28M |
| Deferred Tax Liabilities | $28M |
| Other Non-Current Liabilities | $300.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $226M |
| TOTAL LIABILITIES | $304M |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $223M |
| Retained Earnings | $251M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$500.0K |
| Other Equity | -$100.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $474M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $474M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $777M |
| Total Debt | $179M |
| Net Debt | $55M |