| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $221M | $214M | $278M | 3.6% | -20.5% |
| Op. Income | -$200.0K | -$10M | $1M | 98.0% | -118.2% |
| Gross Margin | 8.2% | 4.2% | 7.1% | 4.0pp | 1.1pp |
| Net Margin | -2.1% | -5.0% | 0.9% | 2.8pp | -3.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.15 | $0.03 | 55.7% | -321.3% |
| Free Cash Flow | -$42M | -$19M | -$4M | -122.8% | -1007.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $221M |
| Cost of Revenue | $203M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $222M |
| OPERATING INCOME | -$200.0K |
| Interest Income | $900.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$200.0K |
| EBITDA | $6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$400.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$28M |
| OPERATING CASH FLOW | -$25M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | -$900.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$20M |
| Net Debt Issuance | $24M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $28M |
| FREE CASH FLOW | -$42M |
| Net Change in Cash | -$18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $21M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $93M |
| Inventory | $96M |
| Other Current Assets | $32M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $238M |
| PP&E (Net) | $596M |
| Goodwill | $39M |
| Intangible Assets | $800.0K |
| Long-Term Investments | $26M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $693M |
| TOTAL ASSETS | $931M |
| Account Payables | $30M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $34M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $104M |
| Long-Term Debt | $170M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $29M |
| Other Non-Current Liabilities | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $315M |
| TOTAL LIABILITIES | $419M |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $231M |
| Retained Earnings | $261M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$900.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $491M |
| Minority Interest | $20M |
| TOTAL EQUITY | $511M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $931M |
| Total Debt | $273M |
| Net Debt | $252M |