| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $78M | $73M | $71M | 6.4% | 10.4% |
| Op. Income | $9M | $7M | $8M | 35.1% | 16.9% |
| Gross Margin | 36.2% | 35.7% | 38.2% | 0.5pp | -2.0pp |
| Net Margin | 7.6% | 6.4% | 9.4% | 1.2pp | -1.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.49 | $0.39 | $0.58 | 25.6% | -15.5% |
| Free Cash Flow | -$3M | $333.0K | $6M | -1089.2% | -158.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $78M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | -$960.0K |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $69M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$240.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $78M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | -$960.0K |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $69M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$240.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $761.0K |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $144.0K |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$449.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$449.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $319.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $42M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $112M |
| Inventory | $27M |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $195M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $100M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $122M |
| TOTAL ASSETS | $317M |
| Account Payables | $44M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $36M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $107M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $8M |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $352.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $17M |
| TOTAL LIABILITIES | $124M |
| Common Stock | $112.0K |
| Additional Paid-In Capital | $821M |
| Retained Earnings | -$610M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | -$15M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $193M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $193M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $317M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$39M |