| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $166M | $118M | $172M | 40.0% | -3.8% |
| Op. Income | -$70M | -$28M | $12M | -146.7% | -679.5% |
| Gross Margin | 13.8% | 14.6% | 31.7% | -0.8pp | -17.9pp |
| Net Margin | -54.6% | -21.8% | 4.1% | -32.8pp | -58.6pp |
| EPS (Diluted) | $-3.21 | $-0.91 | $0.24 | -252.7% | -1437.5% |
| Free Cash Flow | $33M | $27M | $84M | 21.8% | -61.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $166M |
| Cost of Revenue | $143M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $53M |
| Operating Expenses | $93M |
| Cost & Expenses | $236M |
| OPERATING INCOME | -$70M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$77M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | -$90M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$90M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$90M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$17M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$90M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $525.0K |
| Deferred Income Tax | $9M |
| Other Non-Cash Items | $54M |
| Change in Working Capital | $55M |
| OPERATING CASH FLOW | $34M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $999.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$242.0K |
| Net Debt Issuance | -$31M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $566.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$32M |
| FREE CASH FLOW | $33M |
| Net Change in Cash | $634.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $179M |
| Inventory | $179M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $379M |
| PP&E (Net) | $78M |
| Goodwill | $20M |
| Intangible Assets | $150M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $258M |
| TOTAL ASSETS | $637M |
| Account Payables | $69M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $53M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $232M |
| Long-Term Debt | $147M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $171M |
| TOTAL LIABILITIES | $404M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $115M |
| Retained Earnings | $205M |
| Treasury Stock | -$71M |
| Accum. Other Comp. Income | -$19M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $233M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $233M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $637M |
| Total Debt | $168M |
| Net Debt | $155M |