| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $160M | $152M | $160M | 4.8% | -0.0% |
| Op. Income | $4M | $11M | $9M | -65.8% | -59.0% |
| Gross Margin | 26.3% | 32.6% | 37.4% | -6.3pp | -11.1pp |
| Net Margin | 2.4% | 4.4% | 3.1% | -2.0pp | -0.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.13 | $0.23 | $0.16 | -43.5% | -18.8% |
| Free Cash Flow | $98M | -$22M | $85M | 551.2% | 15.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $160M |
| Cost of Revenue | $118M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $32M |
| General & Administrative | $52M |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | -$59M |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $156M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $160M |
| Cost of Revenue | $118M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $32M |
| General & Administrative | $52M |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | -$59M |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $156M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$7M |
| Other Non-Cash Items | $285.0K |
| Change in Working Capital | $98M |
| OPERATING CASH FLOW | $103M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $38.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$97M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$715.0K |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$98M |
| FREE CASH FLOW | $98M |
| Net Change in Cash | -$480.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $159M |
| Inventory | $184M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $389M |
| PP&E (Net) | $95M |
| Goodwill | $47M |
| Intangible Assets | $185M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $338M |
| TOTAL ASSETS | $726M |
| Account Payables | $69M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $111M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $267M |
| Long-Term Debt | $51M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $90M |
| TOTAL LIABILITIES | $356M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $106M |
| Retained Earnings | $329M |
| Treasury Stock | -$56M |
| Accum. Other Comp. Income | -$12M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $370M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $370M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $726M |
| Total Debt | $76M |
| Net Debt | $56M |