| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $148M | $150M | $135M | -1.0% | 10.0% |
| Op. Income | $11M | $15M | $9M | -26.7% | 20.5% |
| Gross Margin | 40.4% | 34.4% | 38.7% | 6.0pp | 1.6pp |
| Net Margin | 4.6% | 6.6% | 3.8% | -2.0pp | 0.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.23 | $0.33 | $0.17 | -30.3% | 35.3% |
| Free Cash Flow | $3M | -$37M | $12M | 107.3% | -76.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $148M |
| Cost of Revenue | $88M |
| GROSS PROFIT | $60M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $23M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $137M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $772.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $148M |
| Cost of Revenue | $88M |
| GROSS PROFIT | $60M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $23M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $137M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $772.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$98.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$27.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | -$13.0K |
| Common Dividends Paid | -$736.0K |
| Other Financing Activities | $927.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $168M |
| Inventory | $182M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $400M |
| PP&E (Net) | $92M |
| Goodwill | $47M |
| Intangible Assets | $192M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $344M |
| TOTAL ASSETS | $744M |
| Account Payables | $87M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $213M |
| Long-Term Debt | $101M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $146M |
| TOTAL LIABILITIES | $359M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $103M |
| Retained Earnings | $320M |
| Treasury Stock | -$29M |
| Accum. Other Comp. Income | -$13M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $385M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $385M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $744M |
| Total Debt | $126M |
| Net Debt | $104M |