| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $96M | $131M | $100M | -26.5% | -3.7% |
| Op. Income | $2M | $6M | $7M | -70.6% | -73.4% |
| Gross Margin | 40.0% | 35.7% | 41.8% | 4.3pp | -1.8pp |
| Net Margin | 0.5% | 2.6% | 3.9% | -2.1pp | -3.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.11 | $0.13 | -81.8% | -84.6% |
| Free Cash Flow | -$17M | $28M | -$24M | -160.9% | 27.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $96M |
| Cost of Revenue | $58M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $94M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $328.0K |
| Income Tax Expense | -$205.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $533.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$13.0K |
| NET INCOME | $520.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $520.0K |
| D&A | $5M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $96M |
| Cost of Revenue | $58M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $94M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $328.0K |
| Income Tax Expense | -$205.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $533.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$13.0K |
| NET INCOME | $520.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $520.0K |
| D&A | $5M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $520.0K |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$910.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$21M |
| OPERATING CASH FLOW | -$14M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $19M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$582.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $17M |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $142M |
| Inventory | $176M |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $351M |
| PP&E (Net) | $68M |
| Goodwill | $42M |
| Intangible Assets | $194M |
| Long-Term Investments | $500.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $324M |
| TOTAL ASSETS | $674M |
| Account Payables | $64M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $139M |
| Long-Term Debt | $168M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $201M |
| TOTAL LIABILITIES | $340M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $90M |
| Retained Earnings | $274M |
| Treasury Stock | -$18M |
| Accum. Other Comp. Income | -$15M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $334M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $334M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $674M |
| Total Debt | $179M |
| Net Debt | $174M |