| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $18M | — | $15M | — | 15.0% |
| Op. Income | $5M | — | $3M | — | 47.1% |
| Gross Margin | 87.0% | — | 82.5% | — | 4.5pp |
| Net Margin | 15.4% | — | 24.8% | — | -9.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.91 | — | $1.26 | — | -27.8% |
| Free Cash Flow | $4M | — | $4M | — | -3.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $220.7K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $17M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $952.8K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $220.7K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $17M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $952.8K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $952.8K |
| Stock-Based Compensation | $231.7K |
| Deferred Income Tax | $425.0K |
| Other Non-Cash Items | $35.4K |
| Change in Working Capital | $418.3K |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$908.9K |
| Acquisitions (Net) | -$40M |
| Purchases of Investments | -$28M |
| Sales/Maturities of Investments | $57M |
| Other Investing Activities | -$40M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $68M |
| NET CASH FROM FINANCING | $68M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $61M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $21M |
| Short-Term Investments | $55M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $81M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $243M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $90M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $335M |
| TOTAL ASSETS | $416M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $375M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $378M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $378M |
| Common Stock | $28M |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | $1M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $38M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $38M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $416M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$21M |