| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | — | $3M | — | 95.3% |
| Op. Income | $0 | — | $0 | — | — |
| Gross Margin | 61.2% | — | 70.0% | — | -8.7pp |
| Net Margin | -3.4% | — | -24.4% | — | 21.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | — | $-0.45 | — | 73.3% |
| Free Cash Flow | $346.3K | — | -$435.6K | — | 179.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $0 |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $0 |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$227.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$227.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$227.0K |
| D&A | $285.0K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | $285.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$227.1K |
| Depreciation & Amortization | $284.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $352.8K |
| Change in Working Capital | $158.3K |
| OPERATING CASH FLOW | $568.6K |
| Capital Expenditure | -$222.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $11M |
| Other Investing Activities | -$41M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$33M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $40M |
| NET CASH FROM FINANCING | $40M |
| FREE CASH FLOW | $346.3K |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $813.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $579.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $100M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $116M |
| TOTAL ASSETS | $122M |
| Account Payables | $449.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $108M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $109M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$447.6K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | -$447.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $108M |
| Common Stock | $19M |
| Additional Paid-In Capital | $320.0K |
| Retained Earnings | -$5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$38.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $122M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$5M |