| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.4B | $1.5B | $2.3B | -2.6% | -36.7% |
| Op. Income | $512M | $486M | $507M | 5.3% | 1.0% |
| Gross Margin | 65.3% | 62.7% | 54.2% | 2.5pp | 11.0pp |
| Net Margin | 15.3% | 18.1% | 8.6% | -2.8pp | 6.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.19 | $0.24 | $0.18 | -19.9% | 8.3% |
| Free Cash Flow | $591M | $103M | -$845M | 471.2% | 169.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.4B |
| Cost of Revenue | $498M |
| GROSS PROFIT | $935M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $405M |
| SG&A Expenses | $405M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $423M |
| Cost & Expenses | $921M |
| OPERATING INCOME | $512M |
| Interest Income | $901M |
| Interest Expense | $328M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $512M |
| Income Tax Expense | $284M |
| Net Income from Continuing Ops | $228M |
| Net Income from Discontinued Ops | $111M |
| Other Adjustments | -$28.0K |
| NET INCOME | $219M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $219M |
| D&A | $43M |
| EBIT | $512M |
| EBITDA | $554M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.4B |
| Cost of Revenue | $498M |
| GROSS PROFIT | $935M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $405M |
| SG&A Expenses | $405M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $423M |
| Cost & Expenses | $921M |
| OPERATING INCOME | $512M |
| Interest Income | $901M |
| Interest Expense | $328M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $512M |
| Income Tax Expense | $284M |
| Net Income from Continuing Ops | $228M |
| Net Income from Discontinued Ops | $111M |
| Other Adjustments | -$28.0K |
| NET INCOME | $219M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $219M |
| D&A | $43M |
| EBIT | $512M |
| EBITDA | $554M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $219M |
| Depreciation & Amortization | $103M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $156M |
| Change in Working Capital | $162M |
| OPERATING CASH FLOW | $639M |
| Capital Expenditure | -$49M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $134M |
| NET CASH FROM INVESTING | $86M |
| Net Debt Issuance | $47M |
| Common Stock Repurchased | -$2.8K |
| Common Dividends Paid | -$84M |
| Other Financing Activities | -$704M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$740M |
| FREE CASH FLOW | $591M |
| Net Change in Cash | $78M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10.1B |
| Short-Term Investments | $10.4B |
| Net Receivables | $5.2B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25.7B |
| PP&E (Net) | $2.2B |
| Goodwill | $2.3B |
| Intangible Assets | $3.4B |
| Long-Term Investments | $15.1B |
| Tax Assets | -$4M |
| Other Non-Current Assets | $79.6B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $102.8B |
| TOTAL ASSETS | $98.6B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $63.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $63.3B |
| Long-Term Debt | $19.7B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1.2B |
| Other Non-Current Liabilities | $3.6B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $24.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $87.8B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $3.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $336M |
| Other Equity | $2.4B |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6.3B |
| Minority Interest | $4.5B |
| TOTAL EQUITY | $10.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $98.6B |
| Total Debt | $19.7B |
| Net Debt | $9.7B |