| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.6B | $2.3B | $2.1B | -29.8% | -22.7% |
| Op. Income | $565M | $526M | $569M | 7.4% | -0.8% |
| Gross Margin | 56.2% | 62.3% | 60.6% | -6.2pp | -4.4pp |
| Net Margin | 30.5% | 9.6% | 10.8% | 20.9pp | 19.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.43 | $0.20 | $0.21 | 111.5% | 109.4% |
| Free Cash Flow | -$2.4B | -$872M | -$301M | -174.7% | -696.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.6B |
| Cost of Revenue | $697M |
| GROSS PROFIT | $894M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $329M |
| SG&A Expenses | $329M |
| Other Expenses | -$504.5K |
| Operating Expenses | $329M |
| Cost & Expenses | $1.0B |
| OPERATING INCOME | $565M |
| Interest Income | $1.1B |
| Interest Expense | $471M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $565M |
| Income Tax Expense | $177M |
| Net Income from Continuing Ops | $388M |
| Net Income from Discontinued Ops | $448M |
| Other Adjustments | $28.0K |
| NET INCOME | $485M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $485M |
| D&A | $44M |
| EBIT | $565M |
| EBITDA | $609M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.6B |
| Cost of Revenue | $697M |
| GROSS PROFIT | $894M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $329M |
| SG&A Expenses | $329M |
| Other Expenses | -$504.5K |
| Operating Expenses | $329M |
| Cost & Expenses | $1.0B |
| OPERATING INCOME | $565M |
| Interest Income | $1.1B |
| Interest Expense | $471M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $565M |
| Income Tax Expense | $177M |
| Net Income from Continuing Ops | $388M |
| Net Income from Discontinued Ops | $448M |
| Other Adjustments | $28.0K |
| NET INCOME | $485M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $485M |
| D&A | $44M |
| EBIT | $565M |
| EBITDA | $609M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $485M |
| Depreciation & Amortization | $74M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$354M |
| Change in Working Capital | -$2.6B |
| OPERATING CASH FLOW | -$2.4B |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$4.8B |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4.9B |
| Net Debt Issuance | $24M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$84M |
| Other Financing Activities | $1.8B |
| NET CASH FROM FINANCING | $1.7B |
| FREE CASH FLOW | -$2.4B |
| Net Change in Cash | -$5.7B |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4.6B |
| Short-Term Investments | $6.7B |
| Net Receivables | $5.8B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17.1B |
| PP&E (Net) | $1.7B |
| Goodwill | $622M |
| Intangible Assets | $3.7B |
| Long-Term Investments | $49.3B |
| Tax Assets | $394M |
| Other Non-Current Assets | $385M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $56.1B |
| TOTAL ASSETS | $73.2B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $43.2B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $43.2B |
| Long-Term Debt | $17.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1.2B |
| Other Non-Current Liabilities | $2.9B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $21.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $64.9B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $4.5B |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.5B |
| Minority Interest | $3.7B |
| TOTAL EQUITY | $8.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $73.2B |
| Total Debt | $17.6B |
| Net Debt | $13.0B |