| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $472M | $466M | $443M | 1.2% | 6.5% |
| Op. Income | $37M | $18M | -$456M | 112.6% | 108.2% |
| Gross Margin | 32.9% | 31.0% | 32.7% | 1.9pp | 0.2pp |
| Net Margin | 5.4% | -6.9% | -107.0% | 12.3pp | 112.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.13 | $-0.17 | $-2.56 | 176.5% | 105.1% |
| Free Cash Flow | -$12M | $5M | -$22M | -319.9% | 46.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $472M |
| Cost of Revenue | $317M |
| GROSS PROFIT | $155M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $115M |
| SG&A Expenses | $115M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $118M |
| Cost & Expenses | $434M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $113.0K |
| Interest Expense | $38M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | -$810.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $63M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $472M |
| Cost of Revenue | $317M |
| GROSS PROFIT | $155M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $115M |
| SG&A Expenses | $115M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $118M |
| Cost & Expenses | $434M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $113.0K |
| Interest Expense | $38M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | -$810.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $63M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $26M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$2.0K |
| Other Non-Cash Items | -$15M |
| Change in Working Capital | -$31M |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $595.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $28M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $244M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $301M |
| PP&E (Net) | $72M |
| Goodwill | $1.2B |
| Intangible Assets | $97M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $112M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $38M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $234M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $356M |
| Long-Term Debt | $1.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $64M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $1.3B |