| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $406.0K | — | -100.0% |
| Op. Income | -$69M | -$59M | -$44M | -16.9% | -56.4% |
| EPS (Diluted) | $-0.31 | $-0.22 | $-0.26 | -40.9% | -19.2% |
| Free Cash Flow | -$86M | -$52M | -$42M | -66.3% | -107.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | -$1M |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $68M |
| Cost & Expenses | $69M |
| OPERATING INCOME | -$69M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | -$82M |
| Income Tax Expense | $22.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$82M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$82M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$82M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$68M |
| EBITDA | -$66M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$82M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$168.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$77M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $185.0K |
| FREE CASH FLOW | -$86M |
| Net Change in Cash | -$48M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $657M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $993.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $46M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $718M |
| PP&E (Net) | $105M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $109M |
| TOTAL ASSETS | $827M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $403.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $52M |
| Long-Term Debt | $249M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $447.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $298M |
| TOTAL LIABILITIES | $351M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$780.0K |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $477M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $477M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $827M |
| Total Debt | $301M |
| Net Debt | -$356M |