| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $3M | $26M | -33.3% | -92.4% |
| Op. Income | -$312M | -$200M | -$229M | -56.0% | -36.1% |
| Gross Margin | -8350.0% | -5566.7% | -733.1% | -2783.3pp | -7616.9pp |
| Net Margin | -14700.0% | -6600.0% | -951.6% | -8100.0pp | -13748.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.25 | $-0.17 | $-0.22 | -47.1% | -13.6% |
| Free Cash Flow | -$143M | -$145M | -$158M | 1.1% | 9.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $169M |
| GROSS PROFIT | -$167M |
| R&D Expenses | $169M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | -$55M |
| Operating Expenses | $145M |
| Cost & Expenses | $314M |
| OPERATING INCOME | -$312M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $18M |
| INCOME BEFORE TAX | -$294M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$294M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$294M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$294M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$198M |
| EBITDA | -$193M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$294M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $44M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $106M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$140M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$390M |
| Sales/Maturities of Investments | $307M |
| Other Investing Activities | $110.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$86M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$275.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $608.0K |
| FREE CASH FLOW | -$143M |
| Net Change in Cash | -$226M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $262M |
| Short-Term Investments | $839M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $229M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $618M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $883M |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $83M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $134M |
| TOTAL LIABILITIES | $217M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $4.6B |
| Retained Earnings | -$2.8B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.8B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $136M |
| Net Debt | -$126M |