| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $62M | $60M | $50M | 4.3% | 24.2% |
| Op. Income | $22M | -$2M | -$11M | 1409.0% | 304.3% |
| Gross Margin | 86.3% | 90.7% | 84.6% | -4.5pp | 1.7pp |
| Net Margin | 37.4% | 2.4% | -21.4% | 35.0pp | 58.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.16 | $0.01 | $-0.07 | 1500.0% | 314.5% |
| Free Cash Flow | $1M | $30M | -$19M | -95.7% | 106.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $970.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $41M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $970.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $41M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | -$3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$25M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$17.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$92M |
| Sales/Maturities of Investments | $123M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $31M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$47M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $355.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$49M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $66M |
| Short-Term Investments | $246M |
| Net Receivables | $40M |
| Inventory | $46M |
| Other Current Assets | $781.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $406M |
| PP&E (Net) | $94M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $823.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $99M |
| TOTAL ASSETS | $505M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $68M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $12M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $86M |
| TOTAL LIABILITIES | $155M |
| Common Stock | $1.2B |
| Additional Paid-In Capital | $101M |
| Retained Earnings | -$913M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$825.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $350M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $350M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $505M |
| Total Debt | $78M |
| Net Debt | $11M |