| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $199.7K | $248.9K | $71.9K | -19.8% | 177.8% |
| Op. Income | -$5M | -$4M | -$3M | -33.6% | -43.3% |
| Gross Margin | 76.0% | 100.0% | 100.0% | -24.0pp | -24.0pp |
| Net Margin | -2300.1% | -1351.8% | -4478.8% | -948.3pp | 2178.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.49 | $-0.31 | $-0.34 | -58.1% | -44.1% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$3M | -$2M | -17.0% | -48.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $199.7K |
| Cost of Revenue | $47.9K |
| GROSS PROFIT | $151.9K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $111.0K |
| Interest Expense | $12.7K |
| Other Income/Expenses | $98.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $47.9K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $47.9K |
| Stock-Based Compensation | $568.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $153.8K |
| Change in Working Capital | $679.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$48.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$48.2K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$55.6K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $524.8K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $617.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $213.7K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $317.0K |
| Short-Term Debt | $240.9K |
| Deferred Revenue | $215.2K |
| Other Current Liabilities | $784.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $1.1K |
| Additional Paid-In Capital | $185M |
| Retained Earnings | -$174M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $10.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $12M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $240.9K |
| Net Debt | -$8M |