| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $37.1K | $37.9K | — | -1.9% | — |
| Op. Income | -$3M | -$3M | — | 19.0% | — |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | — | 0.0pp | — |
| Net Margin | -28750.6% | -4712.3% | — | -24038.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $-2.12 | $-1.65 | — | -28.5% | — |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | — | 7.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37.1K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $37.1K |
| R&D Expenses | $703.6K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $76.0K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $1.2K |
| Interest Expense | $282.1K |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $3.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $221.8K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $76.0K |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $76.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$371.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $42.1K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $245.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $414.2K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $871.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $59.1K |
| Other Current Liabilities | $193.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $216.2K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $325.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $541.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $786 |
| Additional Paid-In Capital | $166M |
| Retained Earnings | -$156M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$208 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $216.2K |
| Net Debt | -$6M |