| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $132M | $124M | — | 6.2% | — |
| Op. Income | $35M | $31M | — | 13.7% | — |
| Gross Margin | 32.2% | 29.5% | — | 2.8pp | — |
| Net Margin | -7.0% | -4.8% | — | -2.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.08 | — | -58.9% | — |
| Free Cash Flow | -$17M | $33M | — | -152.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $132M |
| Cost of Revenue | $90M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $421.0K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $97M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $853.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$33M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $26M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $845.0K |
| Other Non-Cash Items | $20M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$30M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$31M |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | -$22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $215M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $63M |
| Inventory | $51M |
| Other Current Assets | $30M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $359M |
| PP&E (Net) | $505M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $25M |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $560M |
| TOTAL ASSETS | $919M |
| Account Payables | $53M |
| Short-Term Debt | $76M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $43M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $180M |
| Long-Term Debt | $251M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $153M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $435M |
| TOTAL LIABILITIES | $615M |
| Common Stock | $612M |
| Additional Paid-In Capital | $56M |
| Retained Earnings | -$367M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $304M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $304M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $919M |
| Total Debt | $348M |
| Net Debt | $133M |