| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $71M | $70M | $66M | 1.3% | 6.9% |
| Op. Income | $8M | $7M | $9M | 18.9% | -10.1% |
| Gross Margin | 65.3% | 62.8% | 67.2% | 2.6pp | -1.9pp |
| Net Margin | 10.7% | 7.7% | 11.0% | 3.0pp | -0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.23 | $0.17 | $0.22 | 35.3% | 4.5% |
| Free Cash Flow | $87.0K | $2M | $4M | -94.3% | -97.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $71M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $46M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $669.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $723.0K |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $71M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $46M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $38M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $669.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $723.0K |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $723.0K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $423.0K |
| Capital Expenditure | -$336.0K |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | $5M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $522.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $87.0K |
| Net Change in Cash | -$357.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $23M |
| Net Receivables | $56M |
| Inventory | $36M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $150M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $38M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $90M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $174M |
| TOTAL ASSETS | $324M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $37M |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $94M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $40M |
| TOTAL LIABILITIES | $134M |
| Common Stock | $109.0K |
| Additional Paid-In Capital | $395M |
| Retained Earnings | $23M |
| Treasury Stock | -$218M |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $190M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $190M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $324M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | -$11M |