| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $60M | $64M | $59M | -5.5% | 1.5% |
| Op. Income | $3M | $7M | -$844.0K | -54.6% | 488.7% |
| Gross Margin | 64.4% | 66.7% | 61.7% | -2.3pp | 2.6pp |
| Net Margin | 3.5% | 5.8% | -0.3% | -2.3pp | 3.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $0.12 | $-0.01 | -41.7% | 1328.1% |
| Free Cash Flow | $8M | $9M | $2M | -4.9% | 328.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $17M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $23.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $23.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $523.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $17M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $23.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $23.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $523.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $523.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$786.0K |
| Other Non-Cash Items | $289.0K |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $525.0K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $180.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | -$140.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $15M |
| Net Receivables | $49M |
| Inventory | $41M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $144M |
| PP&E (Net) | $52M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $38M |
| Long-Term Investments | $77M |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $192M |
| TOTAL ASSETS | $336M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $44M |
| Other Current Liabilities | $28M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $87M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $66M |
| TOTAL LIABILITIES | $153M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $184M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $184M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $184M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $336M |
| Total Debt | $38M |
| Net Debt | $7M |