| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $166M | — | $166M | — | -0.3% |
| Op. Income | $19M | — | $26M | — | -28.5% |
| Gross Margin | 59.4% | — | 60.1% | — | -0.7pp |
| Net Margin | 8.8% | — | 11.9% | — | -3.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.07 | — | $1.47 | — | -27.2% |
| Free Cash Flow | $13M | — | $2M | — | 430.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $166M |
| Cost of Revenue | $67M |
| GROSS PROFIT | $98M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | $37M |
| Operating Expenses | $80M |
| Cost & Expenses | $147M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $135M |
| Interest Expense | $57M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $166M |
| Cost of Revenue | $67M |
| GROSS PROFIT | $98M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | $37M |
| Operating Expenses | $80M |
| Cost & Expenses | $147M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $135M |
| Interest Expense | $57M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $578.0K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | $18M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$68M |
| Sales/Maturities of Investments | $37M |
| Other Investing Activities | -$130M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$167M |
| Net Debt Issuance | -$79M |
| Common Stock Repurchased | -$254.0K |
| Common Dividends Paid | -$10M |
| Other Financing Activities | $267M |
| NET CASH FROM FINANCING | $239M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | $90M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $148M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $148M |
| PP&E (Net) | $77M |
| Goodwill | $56M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $2.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $73M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.6B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $123M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.1B |
| Long-Term Debt | $210M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $228M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.3B |
| Common Stock | $18M |
| Additional Paid-In Capital | $102M |
| Retained Earnings | $155M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $18.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $274M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $274M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.6B |
| Total Debt | $334M |
| Net Debt | $185M |