| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $3M | $2M | 9.1% | 87.0% |
| Op. Income | -$15.2K | -$288.5K | $44.1K | 94.7% | -134.4% |
| Gross Margin | 15.4% | 13.5% | 21.3% | 1.9pp | -5.9pp |
| Net Margin | -0.8% | -8.9% | -25.5% | 8.1pp | 24.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.17 | $-1.80 | $-3.00 | 90.4% | 94.3% |
| Free Cash Flow | -$454.6K | -$711.1K | -$133.1K | 36.1% | -241.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $574.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $36.7K |
| General & Administrative | $553.3K |
| SG&A Expenses | $590.0K |
| Other Expenses | $295 |
| Operating Expenses | $590.0K |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$15.2K |
| Interest Income | $128 |
| Interest Expense | $12.6K |
| Other Income/Expenses | -$12.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$27.3K |
| Income Tax Expense | $2.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$30.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$30.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$30.0K |
| D&A | $17.8K |
| EBIT | -$14.7K |
| EBITDA | $3.1K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$30.0K |
| Depreciation & Amortization | $17.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $45.3K |
| Change in Working Capital | -$474.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$440.9K |
| Capital Expenditure | -$13.7K |
| Acquisitions (Net) | $544.8K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $196 |
| NET CASH FROM INVESTING | $531.3K |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$454.6K |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $625.9K |
| Other Current Assets | $84.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $3.0K |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $26.7K |
| Additional Paid-In Capital | $7M |
| Retained Earnings | -$7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$89.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$81.5K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$81.5K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | $8M |