| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $4M | $2M | -50.6% | 3.7% |
| Op. Income | $44.1K | -$245.3K | -$101.0K | 118.0% | 143.6% |
| Gross Margin | 21.3% | 7.0% | 13.6% | 14.3pp | 7.8pp |
| Net Margin | -25.5% | -6.4% | -6.5% | -19.1pp | -19.0pp |
| EPS (Diluted) | $-3.00 | $-1.50 | $-0.74 | -100.0% | -306.5% |
| Free Cash Flow | -$133.1K | -$176.5K | -$27.9K | 24.6% | -376.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $424.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1.6K |
| General & Administrative | $379.0K |
| SG&A Expenses | $380.6K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $380.6K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $44.1K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4.4K |
| Other Income/Expenses | -$548.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$504.2K |
| Income Tax Expense | $4.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$508.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$508.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$508.1K |
| D&A | $30.1K |
| EBIT | -$510.5K |
| EBITDA | -$480.4K |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$508.1K |
| Depreciation & Amortization | $30.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $559.0K |
| Change in Working Capital | -$172.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$91.9K |
| Capital Expenditure | -$41.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$41.1K |
| Net Debt Issuance | $249.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $249.6K |
| FREE CASH FLOW | -$133.1K |
| Net Change in Cash | $107.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $531.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $347.5K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $353.1K |
| Deferred Revenue | $18.9K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $25.3K |
| Additional Paid-In Capital | $61.0K |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $80.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |