| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $3M | -1.0% | -24.0% |
| Op. Income | -$93.0K | $70.2K | -$27.7K | -232.5% | -235.9% |
| Gross Margin | 28.6% | 26.4% | 16.8% | 2.3pp | 11.9pp |
| Net Margin | -3.9% | 3.9% | 0.4% | -7.8pp | -4.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.43 | $0.47 | $0.07 | -192.9% | -759.1% |
| Free Cash Flow | -$1.6K | -$2M | $200.0K | 99.9% | -100.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $607.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $24.5K |
| General & Administrative | $675.9K |
| SG&A Expenses | $700.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $700.4K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$93.0K |
| Interest Income | $1.7K |
| Interest Expense | $2.0K |
| Other Income/Expenses | $18.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$74.0K |
| Income Tax Expense | $8.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$82.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$82.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$82.2K |
| D&A | $93.4K |
| EBIT | -$72.0K |
| EBITDA | $21.3K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$82.2K |
| Depreciation & Amortization | $93.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$12.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1.6K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$408.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$408.5K |
| FREE CASH FLOW | -$1.6K |
| Net Change in Cash | -$446.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $18M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $254.7K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $27M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $73.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $32M |
| Account Payables | $159.4K |
| Short-Term Debt | $138.3K |
| Deferred Revenue | $5.3K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $164.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $9M |
| Common Stock | $31.7K |
| Additional Paid-In Capital | $30M |
| Retained Earnings | -$7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $17.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $23M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $23M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $32M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $2M |