| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $4M | $12M | -35.7% | -76.4% |
| Op. Income | -$38.3K | $76.7K | -$3M | -149.9% | 98.9% |
| Gross Margin | 17.1% | 13.6% | -25.9% | 3.4pp | 42.9pp |
| Net Margin | 1.2% | 1.8% | -29.6% | -0.7pp | 30.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.18 | $0.45 | $-20.40 | -59.9% | 100.9% |
| Free Cash Flow | $1M | -$1M | -$4M | 200.6% | 133.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $470.4K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $45.8K |
| General & Administrative | $462.9K |
| SG&A Expenses | $508.7K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $508.7K |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$38.3K |
| Interest Income | $96 |
| Interest Expense | $617 |
| Other Income/Expenses | $75.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $37.0K |
| Income Tax Expense | $5.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $32.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32.0K |
| D&A | $42.0K |
| EBIT | $37.6K |
| EBITDA | $79.6K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $32.0K |
| Depreciation & Amortization | $37.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$38.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$38.7K |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | -$261.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $710.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $698.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $16.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $55.3K |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $26.7K |
| Additional Paid-In Capital | $7M |
| Retained Earnings | -$7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$123.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$4.7K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$4.7K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | $8M |