| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $2M | $2M | 197.4% | 167.9% |
| Op. Income | $188.4K | $44.1K | -$353.7K | 327.5% | 153.3% |
| Gross Margin | 13.5% | 21.3% | 16.2% | -7.9pp | -2.7pp |
| Net Margin | 3.4% | -25.5% | -16.6% | 29.0pp | 20.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.50 | $-3.00 | $-2.10 | 150.0% | 171.4% |
| Free Cash Flow | $655.2K | -$133.1K | -$418.9K | 592.5% | 256.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $797.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $153.2K |
| General & Administrative | $456.0K |
| SG&A Expenses | $609.2K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $609.2K |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $188.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4.9K |
| Other Income/Expenses | $18.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $207.3K |
| Income Tax Expense | $3.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $203.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $203.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $203.9K |
| D&A | $23.5K |
| EBIT | $212.2K |
| EBITDA | $235.6K |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $797.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $153.2K |
| General & Administrative | $456.0K |
| SG&A Expenses | $609.2K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $609.2K |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $188.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4.9K |
| Other Income/Expenses | $18.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $207.3K |
| Income Tax Expense | $3.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $203.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $203.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $203.9K |
| D&A | $23.5K |
| EBIT | $212.2K |
| EBITDA | $235.6K |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $203.9K |
| Depreciation & Amortization | $23.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4.9K |
| Change in Working Capital | $566.1K |
| OPERATING CASH FLOW | $798.4K |
| Capital Expenditure | -$143.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$143.1K |
| Net Debt Issuance | $360.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $360.4K |
| FREE CASH FLOW | $655.2K |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $596.8K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $353.9K |
| Deferred Revenue | $164.5K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $10M |
| Common Stock | $25.3K |
| Additional Paid-In Capital | $61.0K |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $75.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $517.8K |