| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $185M | $195M | $157M | -5.2% | 18.2% |
| Op. Income | $2M | $8M | -$2M | -78.6% | 170.3% |
| Gross Margin | 25.7% | 20.5% | 17.6% | 5.2pp | 8.1pp |
| Net Margin | -1.7% | 3.6% | -2.8% | -5.3pp | 1.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | $0.20 | $-0.14 | -145.0% | 35.7% |
| Free Cash Flow | $439.0K | -$3M | -$21M | 113.4% | 102.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $185M |
| Cost of Revenue | $138M |
| GROSS PROFIT | $48M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $183M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $851.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $439.0K |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $170M |
| Inventory | $199M |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $392M |
| PP&E (Net) | $111M |
| Goodwill | $58M |
| Intangible Assets | $62M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $238M |
| TOTAL ASSETS | $630M |
| Account Payables | $61M |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $20M |
| Other Current Liabilities | $55M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $151M |
| Long-Term Debt | $153M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $227M |
| TOTAL LIABILITIES | $378M |
| Common Stock | $376.0K |
| Additional Paid-In Capital | $134M |
| Retained Earnings | $206M |
| Treasury Stock | -$79M |
| Accum. Other Comp. Income | -$10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $252M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $252M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $630M |
| Total Debt | $191M |
| Net Debt | $185M |