| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $109M | $107M | $93M | 2.2% | 16.4% |
| Op. Income | -$11M | -$9M | -$6M | -25.9% | -88.8% |
| Gross Margin | 74.0% | 74.2% | 74.5% | -0.2pp | -0.5pp |
| Net Margin | -12.2% | -9.2% | -6.9% | -3.0pp | -5.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.28 | $-0.21 | $-0.14 | -33.3% | -100.0% |
| Free Cash Flow | -$25M | $1M | -$7M | -2081.5% | -274.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $109M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $81M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $72M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $91M |
| Cost & Expenses | $120M |
| OPERATING INCOME | -$11M |
| Interest Income | $952.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | $183.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $975.0K |
| Change in Working Capital | -$23M |
| OPERATING CASH FLOW | -$22M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $12M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $10M |
| Net Debt Issuance | -$855.0K |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $390.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | -$25M |
| Net Change in Cash | -$19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $65M |
| Short-Term Investments | $41M |
| Net Receivables | $55M |
| Inventory | $72M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $245M |
| PP&E (Net) | $46M |
| Goodwill | $235M |
| Intangible Assets | $62M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $346M |
| TOTAL ASSETS | $592M |
| Account Payables | $29M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $27M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $61M |
| Long-Term Debt | $62M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $74M |
| TOTAL LIABILITIES | $135M |
| Common Stock | $48.0K |
| Additional Paid-In Capital | $827M |
| Retained Earnings | -$370M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$697.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $456M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $456M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $592M |
| Total Debt | $75M |
| Net Debt | $10M |