| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $274M | — | $207M | — | 32.8% |
| Op. Income | $55M | — | -$44M | — | 224.8% |
| Gross Margin | 75.0% | — | 72.3% | — | 2.7pp |
| Net Margin | 18.3% | — | -23.3% | — | 41.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.09 | — | $-1.14 | — | 195.6% |
| Free Cash Flow | -$24M | — | -$25M | — | 6.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $274M |
| Cost of Revenue | $68M |
| GROSS PROFIT | $206M |
| R&D Expenses | $49M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $205M |
| Other Expenses | -$103M |
| Operating Expenses | $151M |
| Cost & Expenses | $219M |
| OPERATING INCOME | $55M |
| Interest Income | $466.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $50M |
| Income Tax Expense | $188.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $50M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $55M |
| EBITDA | $66M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $274M |
| Cost of Revenue | $68M |
| GROSS PROFIT | $206M |
| R&D Expenses | $49M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $205M |
| Other Expenses | -$103M |
| Operating Expenses | $151M |
| Cost & Expenses | $219M |
| OPERATING INCOME | $55M |
| Interest Income | $466.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $50M |
| Income Tax Expense | $188.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $50M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $55M |
| EBITDA | $66M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $50M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $28M |
| Deferred Income Tax | $85M |
| Other Non-Cash Items | -$182M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$14M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | -$33M |
| Purchases of Investments | -$173M |
| Sales/Maturities of Investments | $206M |
| Other Investing Activities | $33M |
| NET CASH FROM INVESTING | $24M |
| Net Debt Issuance | -$816.0K |
| Common Stock Repurchased | -$18M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $11M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | -$24M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $44M |
| Short-Term Investments | $75M |
| Net Receivables | $33M |
| Inventory | $39M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $196M |
| PP&E (Net) | $36M |
| Goodwill | $235M |
| Intangible Assets | $43M |
| Long-Term Investments | $104M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $955.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $419M |
| TOTAL ASSETS | $615M |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $33M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $56M |
| Long-Term Debt | $60M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $75M |
| TOTAL LIABILITIES | $132M |
| Common Stock | $46.0K |
| Additional Paid-In Capital | $765M |
| Retained Earnings | -$280M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$948.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $484M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $484M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $615M |
| Total Debt | $76M |
| Net Debt | $32M |