| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $605M | $594M | $573M | 1.9% | 5.5% |
| Op. Income | $109M | $103M | $103M | 5.6% | 5.8% |
| Gross Margin | 50.6% | 50.0% | 51.8% | 0.6pp | -1.2pp |
| Net Margin | 14.6% | 19.5% | 14.5% | -4.9pp | 0.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.56 | $0.74 | $0.53 | -24.3% | 5.7% |
| Free Cash Flow | $93M | $102M | $185M | -8.4% | -49.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $605M |
| Cost of Revenue | $299M |
| GROSS PROFIT | $306M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $129M |
| SG&A Expenses | $136M |
| Other Expenses | $62M |
| Operating Expenses | $198M |
| Cost & Expenses | $497M |
| OPERATING INCOME | $109M |
| Interest Income | $540M |
| Interest Expense | $278M |
| Other Income/Expenses | -$473.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $108M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $88M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $88M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $85M |
| D&A | $25M |
| EBIT | $108M |
| EBITDA | $133M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $605M |
| Cost of Revenue | $299M |
| GROSS PROFIT | $306M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $129M |
| SG&A Expenses | $136M |
| Other Expenses | $62M |
| Operating Expenses | $198M |
| Cost & Expenses | $497M |
| OPERATING INCOME | $109M |
| Interest Income | $540M |
| Interest Expense | $278M |
| Other Income/Expenses | -$473.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $108M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $88M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $88M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $85M |
| D&A | $25M |
| EBIT | $108M |
| EBITDA | $133M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $88M |
| Depreciation & Amortization | $25M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $9M |
| Other Non-Cash Items | $37M |
| Change in Working Capital | -$53M |
| OPERATING CASH FLOW | $105M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$482M |
| Sales/Maturities of Investments | $361M |
| Other Investing Activities | -$385M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$518M |
| Net Debt Issuance | -$414M |
| Common Stock Repurchased | -$347.0K |
| Common Dividends Paid | -$34M |
| Other Financing Activities | $871M |
| NET CASH FROM FINANCING | $421M |
| FREE CASH FLOW | $93M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $963M |
| Short-Term Investments | $4.2B |
| Net Receivables | $168M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5.3B |
| PP&E (Net) | $374M |
| Goodwill | $1.1B |
| Intangible Assets | $116M |
| Long-Term Investments | $33.8B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.6B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $36.9B |
| TOTAL ASSETS | $42.2B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $33.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $34.7B |
| Long-Term Debt | $2.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1.1B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $37.8B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | $3.1B |
| Treasury Stock | -$507M |
| Accum. Other Comp. Income | -$112M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $42.2B |
| Total Debt | $3.2B |
| Net Debt | $2.2B |