| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $152M | $150M | $121M | 1.5% | 26.3% |
| Op. Income | -$65M | -$99M | -$96M | 34.2% | 32.2% |
| Gross Margin | 90.3% | 89.9% | 89.7% | 0.4pp | 0.6pp |
| Net Margin | -40.3% | -63.3% | -81.9% | 22.9pp | 41.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.28 | $-0.44 | $-0.52 | 36.4% | 46.2% |
| Free Cash Flow | -$17M | -$34M | -$42M | 49.4% | 59.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $152M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $138M |
| R&D Expenses | $76M |
| Selling & Marketing | $93M |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $126M |
| Other Expenses | -$25.0K |
| Operating Expenses | $203M |
| Cost & Expenses | $218M |
| OPERATING INCOME | -$65M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $967.0K |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$61M |
| Income Tax Expense | $922.0K |
| NET INCOME | -$61M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$60M |
| EBITDA | -$51M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$61M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $41M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $821.0K |
| Purchases of Investments | -$139M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$821.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$140M |
| Net Debt Issuance | -$625.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $10M |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | -$144M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $382M |
| Short-Term Investments | $141M |
| Net Receivables | $99M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $24M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $671M |
| PP&E (Net) | $291M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $314M |
| TOTAL ASSETS | $984M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue | $258M |
| Other Current Liabilities | $39M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $353M |
| Long-Term Debt | $46M |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $283M |
| TOTAL LIABILITIES | $636M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | -$1.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$315.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $348M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $348M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $984M |
| Total Debt | $290M |
| Net Debt | -$92M |