| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $263M | — | $79M | — | 235.5% |
| Op. Income | -$250M | — | -$402M | — | 37.7% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -75.5% | — | -467.9% | — | 392.4pp |
| EPS (Diluted) | $-2.77 | — | $-6.62 | — | 58.2% |
| Free Cash Flow | -$261M | — | -$351M | — | 25.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $263M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $263M |
| R&D Expenses | $348M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $165M |
| SG&A Expenses | $165M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $514M |
| Cost & Expenses | $514M |
| OPERATING INCOME | -$250M |
| Interest Income | $55M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $52M |
| INCOME BEFORE TAX | -$198M |
| Income Tax Expense | $600.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$199M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$199M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$199M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$250M |
| EBITDA | -$244M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$199M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $88M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$15M |
| Change in Working Capital | -$141M |
| OPERATING CASH FLOW | -$259M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $100.0K |
| Purchases of Investments | -$652M |
| Sales/Maturities of Investments | $689M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $35M |
| Net Debt Issuance | -$400.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | -$261M |
| Net Change in Cash | -$217M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $101M |
| Short-Term Investments | $939M |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $24M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $156M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $230M |
| Long-Term Debt | $600.0K |
| Deferred Revenue NC | $292M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $300M |
| TOTAL LIABILITIES | $530M |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.1B |
| Retained Earnings | -$1.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $562M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $562M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | -$91M |