| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $7M | $6M | -3.9% | 26.3% |
| Op. Income | $543.4K | $17.9K | -$436.9K | 2937.2% | 224.4% |
| Gross Margin | 30.9% | 25.5% | 21.2% | 5.3pp | 9.6pp |
| Net Margin | 4.8% | 1.2% | -7.2% | 3.6pp | 12.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $0.02 | $-0.09 | 271.9% | 177.3% |
| Free Cash Flow | $972.5K | $194.5K | $994.7K | 400.0% | -2.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $128.3K |
| Selling & Marketing | $531.5K |
| General & Administrative | $983.7K |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $543.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $111.8K |
| Other Income/Expenses | -$99.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $443.6K |
| Income Tax Expense | $93.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $350.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | -$8.1K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $342.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $342.2K |
| D&A | $201.9K |
| EBIT | $555.4K |
| EBITDA | $757.3K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $128.3K |
| Selling & Marketing | $531.5K |
| General & Administrative | $983.7K |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $543.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $111.8K |
| Other Income/Expenses | -$99.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $443.6K |
| Income Tax Expense | $93.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $350.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | -$8.1K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $342.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $342.2K |
| D&A | $201.9K |
| EBIT | $555.4K |
| EBITDA | $757.3K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $342.2K |
| Depreciation & Amortization | $238.9K |
| Stock-Based Compensation | $68.9K |
| Deferred Income Tax | $91.1K |
| Other Non-Cash Items | -$28.5K |
| Change in Working Capital | $555.9K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$296.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$14.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$310.8K |
| Net Debt Issuance | -$931.0K |
| Common Stock Repurchased | -$20.3K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$958.9K |
| FREE CASH FLOW | $972.5K |
| Net Change in Cash | -$1.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $12M |
| Other Current Assets | $436.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $588.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $26M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $51.0K |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | $7M |
| Treasury Stock | -$221.3K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $12M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $26M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $7M |