| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $28M | — | $29M | — | -4.6% |
| Op. Income | $2M | — | $2M | — | 1.8% |
| Gross Margin | 25.4% | — | 23.5% | — | 1.9pp |
| Net Margin | 4.5% | — | 3.6% | — | 0.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.31 | — | $0.26 | — | 19.2% |
| Free Cash Flow | $2M | — | $2M | — | -2.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $433.8K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $428.5K |
| Other Income/Expenses | -$348.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $332.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $780.2K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $433.8K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $428.5K |
| Other Income/Expenses | -$348.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $332.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $780.2K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $780.2K |
| Stock-Based Compensation | $58.3K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $170.3K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$859.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$232.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$241.6K |
| Other Financing Activities | $74.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$198.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $118.9K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $375.0K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $698.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $26M |
| Account Payables | $341.7K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $338.5K |
| Other Current Liabilities | $746.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | -$810.9K |
| Deferred Tax Liabilities | $810.9K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $40.3K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | $12M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$13M |
| Other Equity | $13M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $15M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $26M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | $8M |