| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | — | $32M | — | -17.9% |
| Op. Income | $708.4K | — | $3M | — | -74.4% |
| Gross Margin | 20.4% | — | 24.9% | — | -4.4pp |
| Net Margin | 2.9% | — | 5.7% | — | -2.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.19 | — | $0.46 | — | -58.7% |
| Free Cash Flow | $1M | — | -$4M | — | 131.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $358.1K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $708.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $508.1K |
| Other Income/Expenses | $506.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $452.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $762.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $762.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $762.3K |
| D&A | $656.1K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $358.1K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $708.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $508.1K |
| Other Income/Expenses | $506.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $452.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $762.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $762.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $762.3K |
| D&A | $656.1K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $762.3K |
| Depreciation & Amortization | $656.1K |
| Stock-Based Compensation | $118.5K |
| Deferred Income Tax | $21.0K |
| Other Non-Cash Items | $134.5K |
| Change in Working Capital | -$144.8K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$379.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$379.7K |
| Net Debt Issuance | -$386.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$239.4K |
| Other Financing Activities | -$258.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$884.2K |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $283.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $387.2K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $12M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $375.0K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $180.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $24M |
| Account Payables | $439.1K |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $278.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $613.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $39.9K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | $10M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$12M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $13M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $13M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | $8M |