| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $20M | — | — | — | — |
| Op. Income | $2M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 28.7% | — | — | — | — |
| Net Margin | 4.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.24 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $652.2K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $428.3K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $303.4K |
| Other Income/Expenses | -$356.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $483.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $933.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $933.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $933.5K |
| D&A | $251.1K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $428.3K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $303.4K |
| Other Income/Expenses | -$356.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $483.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $933.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $933.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $933.5K |
| D&A | $251.1K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $933.5K |
| Depreciation & Amortization | $303.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $92.0K |
| Other Non-Cash Items | -$66.4K |
| Change in Working Capital | $364.1K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$974.7K |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $126.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$98.7K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $652.2K |
| Net Change in Cash | $873.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $835.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $100.0K |
| Other Non-Current Assets | $110.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $15M |
| Account Payables | $644.8K |
| Short-Term Debt | $220.6K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $424.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $19.8K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | $6M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$10M |
| Other Equity | $10M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $2M |