| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $453M | $399M | $552M | 13.7% | -17.9% |
| Op. Income | $66M | $80M | $96M | -17.4% | -31.9% |
| Gross Margin | 17.8% | 23.7% | 20.7% | -5.9pp | -2.9pp |
| Net Margin | 13.1% | 15.4% | 12.2% | -2.3pp | 0.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.52 | $0.82 | $0.91 | -36.6% | -42.9% |
| Free Cash Flow | $133M | $82M | $261M | 61.6% | -49.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $453M |
| Cost of Revenue | $372M |
| GROSS PROFIT | $81M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $387M |
| OPERATING INCOME | $66M |
| Interest Income | $4.0K |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $61M |
| Income Tax Expense | $5.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $61M |
| Net Income from Discontinued Ops | $2M |
| Other Adjustments | -$1M |
| NET INCOME | $60M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $60M |
| D&A | $70M |
| EBIT | $72M |
| EBITDA | $142M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $453M |
| Cost of Revenue | $372M |
| GROSS PROFIT | $81M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $387M |
| OPERATING INCOME | $66M |
| Interest Income | $4.0K |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $61M |
| Income Tax Expense | $5.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $61M |
| Net Income from Discontinued Ops | $2M |
| Other Adjustments | -$1M |
| NET INCOME | $60M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $60M |
| D&A | $70M |
| EBIT | $72M |
| EBITDA | $142M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $60M |
| Depreciation & Amortization | $70M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $41M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $171M |
| Capital Expenditure | -$38M |
| Acquisitions (Net) | $948.0K |
| Purchases of Investments | -$104M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$139M |
| Net Debt Issuance | $16M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$67M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$53M |
| FREE CASH FLOW | $133M |
| Net Change in Cash | $18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $130M |
| Inventory | $88M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $248M |
| PP&E (Net) | $1.5B |
| Goodwill | $136M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $247M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $74M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.0B |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $74M |
| Short-Term Debt | $128M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $61M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $304M |
| Long-Term Debt | $385M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $298M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $747M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $1.2B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$38M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $5M |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $578M |
| Net Debt | $560M |