| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $42M | — | $41M | — | 2.8% |
| Op. Income | $989.0K | — | $926.0K | — | 6.8% |
| Gross Margin | 10.0% | — | 9.1% | — | 0.9pp |
| Net Margin | -1.3% | — | 2.5% | — | -3.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.16 | — | $0.28 | — | -157.1% |
| Free Cash Flow | $3M | — | $2M | — | 78.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $42M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $41M |
| OPERATING INCOME | $989.0K |
| Interest Income | $13.0K |
| Interest Expense | $406.0K |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$941.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$1.0K |
| NET INCOME | -$554.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$555.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$190.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$942.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $23.0K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$931.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $310.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$621.0K |
| Net Debt Issuance | -$675.0K |
| Common Stock Repurchased | -$268.0K |
| Common Dividends Paid | -$875.0K |
| Other Financing Activities | -$91.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $14M |
| PP&E (Net) | $48M |
| Goodwill | $16M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $7M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $81M |
| TOTAL ASSETS | $95M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $24M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $34M |
| TOTAL LIABILITIES | $52M |
| Common Stock | $35.0K |
| Additional Paid-In Capital | $13M |
| Retained Earnings | $29M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $42M |
| Minority Interest | $843.0K |
| TOTAL EQUITY | $43M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $95M |
| Total Debt | $26M |
| Net Debt | $19M |