| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.4B | $2.1B | $2.5B | 15.2% | -3.3% |
| Op. Income | $43M | -$5M | $40M | 982.6% | 8.2% |
| Gross Margin | 5.0% | 3.4% | 13.7% | 1.5pp | -8.7pp |
| Net Margin | 0.6% | -0.0% | 0.6% | 0.6pp | 0.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.11 | $-0.01 | $0.11 | 2256.9% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $58M | -$16M | $3M | 451.7% | 1599.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.4B |
| Cost of Revenue | $2.3B |
| GROSS PROFIT | $119M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $42M |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $34M |
| Operating Expenses | $76M |
| Cost & Expenses | $2.3B |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | -$21M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $34M |
| EBIT | $46M |
| EBITDA | $80M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.4B |
| Cost of Revenue | $2.3B |
| GROSS PROFIT | $119M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $42M |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $34M |
| Operating Expenses | $76M |
| Cost & Expenses | $2.3B |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | -$21M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $34M |
| EBIT | $46M |
| EBITDA | $80M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $34M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $224.0K |
| Change in Working Capital | $22M |
| OPERATING CASH FLOW | $77M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | -$53M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $48M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$24M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$68.0K |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | $58M |
| Net Change in Cash | $45M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $232M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $156M |
| Inventory | $251M |
| Other Current Assets | $127M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $770M |
| PP&E (Net) | $2.3B |
| Goodwill | $300M |
| Intangible Assets | $194M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $61M |
| Other Non-Current Assets | $53M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.9B |
| TOTAL ASSETS | $3.7B |
| Account Payables | $239M |
| Short-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $151M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $488M |
| Long-Term Debt | $872M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $321M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.3B |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $270M |
| Retained Earnings | $100M |
| Treasury Stock | -$106M |
| Accum. Other Comp. Income | $9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $373M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $373M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.7B |
| Total Debt | $2.6B |
| Net Debt | $2.4B |