| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $98M | $73M | $56M | 34.2% | 74.2% |
| Op. Income | $2M | -$14M | $7M | 116.4% | -69.8% |
| Gross Margin | 84.0% | 86.3% | 86.4% | -2.3pp | -2.4pp |
| Net Margin | -0.8% | -22.5% | 11.8% | 21.6pp | -12.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $-0.07 | $0.03 | 95.1% | -111.7% |
| Free Cash Flow | $364.0K | -$20M | -$22M | 101.9% | 101.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $98M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $83M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $65M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $80M |
| Cost & Expenses | $96M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$766.0K |
| Income Tax Expense | $43.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$809.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$809.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$809.0K |
| D&A | $544.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$809.0K |
| Depreciation & Amortization | $544.0K |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $501.0K |
| Capital Expenditure | -$137.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$40M |
| Sales/Maturities of Investments | $42M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $364.0K |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $47M |
| Short-Term Investments | $143M |
| Net Receivables | $53M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $284M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $79M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $84M |
| TOTAL ASSETS | $368M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $70M |
| Long-Term Debt | $101M |
| Deferred Revenue NC | $13M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $139M |
| TOTAL LIABILITIES | $210M |
| Common Stock | $24.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$890M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $185.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $158M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $158M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $368M |
| Total Debt | $104M |
| Net Debt | $57M |