| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | — | $5M | — | 434.7% |
| Op. Income | -$3M | — | -$9M | — | 67.5% |
| Gross Margin | 2.9% | — | 64.7% | — | -61.8pp |
| Net Margin | -22.7% | — | -180.9% | — | 158.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.49 | — | $-0.73 | — | 32.9% |
| Free Cash Flow | $2M | — | $22M | — | -93.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $835.0K |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | -$52.0K |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $141.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $592.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $592.0K |
| Stock-Based Compensation | $352.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$278.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$278.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1.0K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $34M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $42M |
| PP&E (Net) | $530.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $538.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $43M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $95.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $26M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $33M |
| TOTAL LIABILITIES | $50M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | -$69M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $10M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $43M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$34M |