| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.2B | $1.1B | $1.0B | 4.5% | 15.4% |
| Op. Income | $82M | $91M | $82M | -10.2% | 0.3% |
| Gross Margin | 14.1% | 14.3% | 14.9% | -0.2pp | -0.8pp |
| Net Margin | 4.7% | 5.3% | 5.3% | -0.6pp | -0.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.26 | $0.60 | $0.26 | -56.7% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $11M | $43M | $6M | -74.1% | 78.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $1.0B |
| GROSS PROFIT | $166M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $74M |
| SG&A Expenses | $82M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $84M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $82M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$18M |
| INCOME BEFORE TAX | $64M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $56M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $56M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $56M |
| D&A | $43M |
| EBIT | $83M |
| EBITDA | $126M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $1.0B |
| GROSS PROFIT | $166M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $74M |
| SG&A Expenses | $82M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $84M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $82M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$18M |
| INCOME BEFORE TAX | $64M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $56M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $56M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $56M |
| D&A | $43M |
| EBIT | $83M |
| EBITDA | $126M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $56M |
| Depreciation & Amortization | $43M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | -$40M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | $79M |
| Capital Expenditure | -$68M |
| Acquisitions (Net) | -$423.2K |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $26M |
| Other Investing Activities | -$315.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$48M |
| Net Debt Issuance | $22M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$849.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $17M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | $30M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $197M |
| Short-Term Investments | $50M |
| Net Receivables | $187M |
| Inventory | $53M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $605M |
| PP&E (Net) | $2.1B |
| Goodwill | $12M |
| Intangible Assets | $58M |
| Long-Term Investments | $18M |
| Tax Assets | $98M |
| Other Non-Current Assets | $152M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.4B |
| TOTAL ASSETS | $3.0B |
| Account Payables | $375M |
| Short-Term Debt | $31M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $34M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $842M |
| Long-Term Debt | $713M |
| Deferred Revenue NC | $13M |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $81M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.5B |
| Common Stock | $523M |
| Additional Paid-In Capital | $9M |
| Retained Earnings | $566M |
| Treasury Stock | -$19M |
| Accum. Other Comp. Income | -$563M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $515M |
| Minority Interest | $2M |
| TOTAL EQUITY | $517M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.0B |
| Total Debt | $1.7B |
| Net Debt | $1.5B |