| Metric | Q1 2016 | Q4 2015 | Q1 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $659M | $765M | — | -13.9% | — |
| Op. Income | $22M | $53M | — | -58.4% | — |
| Gross Margin | 10.8% | 13.0% | — | -2.2pp | — |
| Net Margin | 2.4% | 0.7% | — | 1.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $0.03 | — | 166.4% | — |
| Free Cash Flow | -$28M | $39M | — | -172.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $659M |
| Cost of Revenue | $588M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | -$174.0K |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $636M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $25M |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $64M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $659M |
| Cost of Revenue | $588M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | -$174.0K |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $636M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $25M |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $64M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $16M |
| Depreciation & Amortization | $25M |
| Stock-Based Compensation | $875.0K |
| Deferred Income Tax | -$13M |
| Other Non-Cash Items | -$30M |
| Change in Working Capital | -$30M |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $4M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $15M |
| NET CASH FROM INVESTING | $9M |
| Net Debt Issuance | $164M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $160M |
| FREE CASH FLOW | -$28M |
| Net Change in Cash | $154M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $266M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $93M |
| Inventory | $45M |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $537M |
| PP&E (Net) | $847M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $48M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $80M |
| Other Non-Current Assets | $79M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $170M |
| Short-Term Debt | $177M |
| Deferred Revenue | $227M |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $592M |
| Long-Term Debt | $657M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $708M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $505M |
| Additional Paid-In Capital | $13M |
| Retained Earnings | $209M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$432M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $296M |
| Minority Interest | $667.0K |
| TOTAL EQUITY | $297M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $834M |
| Net Debt | $568M |