| Metric | FY 2014 | Prior Q | FY 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $866M | — | $713M | — | 21.5% |
| Op. Income | $609M | — | $503M | — | 21.2% |
| Gross Margin | 78.1% | — | 75.9% | — | 2.1pp |
| Net Margin | 68.2% | — | 68.5% | — | -0.3pp |
| EPS (Diluted) | $1.94 | — | $1.83 | — | 6.0% |
| Free Cash Flow | $0 | — | -$1.3B | — | 100.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $866M |
| Cost of Revenue | $190M |
| GROSS PROFIT | $676M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $41M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $26M |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $257M |
| OPERATING INCOME | $609M |
| Interest Income | $741M |
| Interest Expense | $190M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $609M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $591M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $591M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $591M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $609M |
| EBITDA | $610M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $866M |
| Cost of Revenue | $190M |
| GROSS PROFIT | $676M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $41M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $26M |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $257M |
| OPERATING INCOME | $609M |
| Interest Income | $741M |
| Interest Expense | $190M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $609M |
| Income Tax Expense | $18M |
| Net Income from Continuing Ops | $591M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $591M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $591M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $609M |
| EBITDA | $610M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $591M |
| Depreciation & Amortization | $805.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1.2B |
| Change in Working Capital | -$590.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$659M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4.5T |
| Sales/Maturities of Investments | $3.4T |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.1T |
| Net Debt Issuance | $923M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$464M |
| Other Financing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM FINANCING | $704M |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $45M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $195M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $162M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $358M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $9.0B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.0B |
| TOTAL ASSETS | $9.5B |
| Account Payables | $129M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$290M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $290M |
| Long-Term Debt | $3.9B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.2B |
| Common Stock | $314.0K |
| Additional Paid-In Capital | $5.3B |
| Retained Earnings | -$200M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $155M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9.5B |
| Total Debt | $3.9B |
| Net Debt | $3.7B |