| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $68M | — | $3M | — | 1999.3% |
| Op. Income | $14M | — | $1M | — | 875.6% |
| Gross Margin | 23.1% | — | 52.8% | — | -29.8pp |
| Net Margin | 15.6% | — | 144.5% | — | -129.0pp |
| EPS (Diluted) | $1.06 | — | $0.00 | — | Infinity% |
| Free Cash Flow | -$10M | — | $9M | — | -217.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $12.8K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $54M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $57.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $55.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $634.2K |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $68M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $12.8K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $54M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $57.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $55.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $634.2K |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $650.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$12M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$14M |
| Acquisitions (Net) | $17.7K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $157.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $12M |
| NET CASH FROM FINANCING | $12M |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | $720.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $27M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$2.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $34M |
| PP&E (Net) | $14M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $28M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $49M |
| TOTAL ASSETS | $83M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $9M |
| Common Stock | $1.1K |
| Additional Paid-In Capital | $48M |
| Retained Earnings | $26M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $26M |
| Other Equity | -$26M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $74M |
| Minority Interest | $86.4K |
| TOTAL EQUITY | $74M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $83M |
| Total Debt | $27.3K |
| Net Debt | -$7M |