| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $134M | $101M | $118M | 32.8% | 13.5% |
| Op. Income | $7M | -$5M | -$457.0K | 249.4% | 1591.7% |
| Gross Margin | 28.6% | 28.7% | 31.9% | -0.1pp | -3.2pp |
| Net Margin | 2.5% | -6.3% | -2.2% | 8.8pp | 4.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $-0.06 | $-0.03 | 152.4% | 225.9% |
| Free Cash Flow | $9M | -$9M | $846.0K | 205.8% | 1013.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $134M |
| Cost of Revenue | $96M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $127M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $471.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $134M |
| Cost of Revenue | $96M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $127M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $471.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$465.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | -$2M |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$465.0K |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$694.0K |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $69M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $99M |
| Inventory | $138M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $323M |
| PP&E (Net) | $59M |
| Goodwill | $58M |
| Intangible Assets | $59.0K |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $659.0K |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $145M |
| TOTAL ASSETS | $469M |
| Account Payables | $50M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $86M |
| Other Current Liabilities | $30M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $195M |
| Long-Term Debt | $164M |
| Deferred Revenue NC | $24M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $228M |
| TOTAL LIABILITIES | $424M |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $567M |
| Retained Earnings | -$518M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $45M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $45M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $469M |
| Total Debt | $211M |
| Net Debt | $142M |