| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $107M | $111M | $85M | -3.1% | 25.9% |
| Op. Income | $2M | $4M | $5M | -41.8% | -55.9% |
| Gross Margin | 36.8% | 39.4% | 41.5% | -2.6pp | -4.7pp |
| Net Margin | -1.0% | -10.0% | 0.5% | 9.0pp | -1.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.12 | $0.00 | 90.6% | -356.8% |
| Free Cash Flow | -$10M | $6M | -$3M | -273.3% | -192.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $107M |
| Cost of Revenue | $68M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $105M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$597.0K |
| Income Tax Expense | $431.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $156.0K |
| Change in Working Capital | -$15M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $105M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $94M |
| Inventory | $126M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $351M |
| PP&E (Net) | $34M |
| Goodwill | $58M |
| Intangible Assets | $378.0K |
| Long-Term Investments | $15M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $125M |
| TOTAL ASSETS | $476M |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $102M |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $188M |
| Long-Term Debt | $194M |
| Deferred Revenue NC | $24M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $242M |
| TOTAL LIABILITIES | $430M |
| Common Stock | $91.0K |
| Additional Paid-In Capital | $532M |
| Retained Earnings | -$488M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $46M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $46M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $476M |
| Total Debt | $222M |
| Net Debt | $117M |