| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $430M | — | $396M | — | 8.5% |
| Op. Income | $8M | — | $22M | — | -63.4% |
| Gross Margin | 37.2% | — | 40.3% | — | -3.0pp |
| Net Margin | -1.2% | — | -1.6% | — | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | — | $-0.07 | — | 15.3% |
| Free Cash Flow | -$7M | — | $36M | — | -119.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $430M |
| Cost of Revenue | $270M |
| GROSS PROFIT | $160M |
| R&D Expenses | $58M |
| Selling & Marketing | $50M |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $94M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $152M |
| Cost & Expenses | $422M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$23M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$19M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$258.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$15M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$28M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $89M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $102M |
| Inventory | $142M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $351M |
| PP&E (Net) | $29M |
| Goodwill | $58M |
| Intangible Assets | $250.0K |
| Long-Term Investments | $14M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $122M |
| TOTAL ASSETS | $473M |
| Account Payables | $31M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $101M |
| Other Current Liabilities | $41M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $209M |
| Long-Term Debt | $172M |
| Deferred Revenue NC | $25M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $211M |
| TOTAL LIABILITIES | $420M |
| Common Stock | $94.0K |
| Additional Paid-In Capital | $543M |
| Retained Earnings | -$493M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $53M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $53M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $473M |
| Total Debt | $199M |
| Net Debt | $111M |